گریتینگ در یک نگاه

گریتینگ در یک نگاه و به صورت مختصر خدمت شما عزیزان شرح میدهیم. گریتینگ در صنعت امروز جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. گریتینگ به سطح مشبکی گفته میشود که از مواد و آلیاژهای متفاوتی مانند آهن, فولاد, فایبرگلاس, آلومینیوم, استیل و غیره ساخته میشود که هرکدام با توجه به نوع ساخت و مزایایی که دارند در جاهای مختلف صنعت های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند. نامگذاری گریتینگ ها بیشتر وابسته به جنس ساخت آنها صورت میگیرد که در ادامه به تعدادی از انواع آنها اشاره می نماییم. گریتینگ ها کاربردهای بسیار زیادی دارند که برای نمونه میتوان به کاربرد آنها در مراکز کشتی سازی, در اطراف مخازن گاز و نفت, صنعت هوایی, دریچه ها و کانال های فاضلاب, ساخت پله های گردان اشاره نمود. شایان ذکر است تنها به بخش کوچکی از کاربردهای گریتینگ اشاره نمودیم حال آنکه با توجه به نوع محل استفاده جنس مواد ساخت گریتینگ تغییر مینماید. در زیر به تعدادی از انواع گریتینگ اشاره می نماییم:

1- گریتینگ فلزی: همانطور که از نامش پیداست از آهن و فلز ساخته میشود که به آن دست ساز یا فولادی نیز گفته میشود.

گریتینگ فلزی در یک نگاه

گریتینگ فلزی در یک نگاه

2- گریتینگ گالوانیزه: در اصل همان گریتینگ فلزی میباشد که بعد از ساخت و مونتاژ نهایی به وسیله گالوانیزه روکش میشود تا در مقابل رطوبت مقاومت بالاتری کسب نماید و بیشترین کاربرد را در بین تمامی گریتینگ ها دارد.

گریتینگ گالوانیزه در یک نگاه

گریتینگ گالوانیزه در یک نگاه

3- گریتینگ استنلس استیل: همانطور که از نام آن مشخص است گریتینگ استنلس استیل را از استیل میسازند که با توجه به خاصیت استیل بیشتر در مکان های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار میگیرد که به دلیل قیمت تمام شده بالای آن استفاده در تمامی مکان ها مقرون به صرفه نمیباشد.

گریتینگ استنلس استیل در یک نگاه

گریتینگ استنلس استیل در یک نگاه

4- گریتینگ فایبرگلاس: از مواد کامپوزیتی ساخته میشود که بالاترین حد مقاومت تحمل بار و ضریه را در بین گریتینگ ها دارا میباشد و آنرا میتوان در رنگ های مختلف تولید و مونتاژ نمود.

گریتینگ فایبرگلاس در یک نگاه

گریتینگ فایبرگلاس در یک نگاه

5- گریتینگ آلومینیوم: همانطور که از نام آن مشخص است از مواد آلومینیومی ساخته میشود و با توجه به مقاومت بسیار بالای آن در مقابل رطوبت بیشتر در مکان های مرطوب مورد استفاده قرار میگیرد البته اشاره به این مسئله نیز حائز اهمیت است که استفاده از آن در تمامی مناطق با توجه به قیمت تمام شده بالای آن مقرون به صرفه نمیباشد.

گریتینگ آلومینیوم در یک نگاه

گریتینگ در یک نگاه گریتینگ آلومینیوم

6- گریتینگ مضرس: گریتینگ مضرس یا دندانه دار یا آجدار را میتوان از تقسیم بندی جدا نمود زیرا تمامی گریتینگ ها با جنس های گوناگون را میتوان به صورت مضرس ساخت و تفاوت آن در نوع ساخت میباشد نه جنس آن که به صورت دندانه دار ساخته میشود و بیشتر در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که امکان سرخوردن و لیز خوردن افراد وجود داشته باشد.

گریتینگ مضرس در یک نگاه

گریتینگ در یک نگاه مضرس

انواع گوناگون دیگری نیز وجود دارند که در روزهای آینده به بررسی آنها میپردازیم. علاوه بر نوع جنس استفاده شده, گریتینگ ها را میتوان از لحاظ نوع ساخت و استفاده از تسمه یا میلگرد در ساخت آنها و همچنین نحوه قرار گیری تسمه و میلگرد در کنار یکدیگر نیز تقسیم بندی نمود. شما عزیزان میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مربوطه تماس حاصل نمایید و سوالات خود را مطرح نمایید. همچنین میتوانید در بخش مقالات سایت اطلاعات کافی و جامعی را در خصوص انواع گریتینگ ها کسب نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + هفت =