گریتینگ کانال

گریتینگ کانال

گریتینگ کانال

همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کرده ایم گریتینگ در صنعت شهر سازی و ساختمان نیز به صورت های متنوع ساخته و استفاده میشود. یکی از این استفاده ها ساخت گریتینگ کانال میباشد. در تصویر بالا نمونه ساخته شده از این نوع گریتینگ را مشاهده مینمایید. در خیابان ها و کوچه ها برای هدایت و جمع آوری آبهای سطحی و سرگردان جوی و یا نهر به صورت های گوناگون ساخته میشود. بیشترین نوع این نهرها از جنس بتن ساخته میشود که به نهر روسی شهرت دارند. با پیشرفت تکنولوژی دیگر نهرهای روسی به صورت قبل پرطرفدار نبوده و از گریتینگ در این زمینه استفاده مینمایند. که به آن گریتینگ کانال گفته میشود.

آبگرفتگی نهر روسی

آبگرفتگی نهر روسی

دلیل جایگزینی گریتینگ کانال به جای انواع دیگر نهرها را میتوان به مواردی مانند روباز بودن جوی ها و نهرهای بتنی اشاره نمود .  این روباز بودن باعث ورود انواع زباله های بزرگ و کوچک به درون نهر شده و باعث گرفتگی و مانع از عبور جریان آب میشود. یکی دیگر از عیوب روباز بودن نهرها این مورد است که در صورتی که فاصله بین دیواره های نهر از هم زیاد باشد مانع عبور وسایل نقلیه و افراد پیاده میشود. در زیر به برخی دیگر از مزایای گریتینگ کانال اشاره مینماییم.

مزایای گریتینگ کانال:

در مطالب گفته شده بالا به تعدادی از مزایای گریتینگ کانال اشاره نمودیم. در ادامه بقیه مزایای آنرا برای شما عزیزان شرح میدهیم. این گریتینگ این مشکلات را حل کرده است. با توجه به درپوش با روزنه های ریز علاوه بر اینکه مانع از ورود زباله ها میشود در عبور و مرور افراد و وسایل نقلیه نیز اشکالی به وجود نمی آورد. با توجه به مقاومت بالای آن در تحمل بار با عبور وسایل نقلیه سنگین دچار آسیب نمیشود. از دیگر مزایای گریتینگ کانال میتوان به مقاومت بسیار بالای آن در برابر رطوبت اشاره نمود که در هر شرایط جوی و محیطی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان داده و دچار آسیب نمیشود.

گریتینگ کانال همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است درپوش کانال به گونه ای ساخته میشود که علاوه بر مانع شدن از عبور زباله ها به داخل کانال بهترین و بیشترین منافذ را برای دریافت آب داشته باشند و مانع از آبگرفتگی معابر شوند. یکی دیگر از مزایای گریتینگ کانال با توجه به اینکه در کارخانه ساخته شده و در محل مورد نظر نصب میشود و برای ساخت آن هزینه صرف شده است. نیازمند این است که بعد از نصب در محل مورد نظر هیچگونه نگرانی در خصوص سرقت آنها وجود نداشته باشد.که برای محقق نمودن این امر گریتینگ ها در محل طوری نصب میشوند که امکان سرقت آنها وجود نداشته باشد.

درپوش گریتینگ کانال

درپوش گریتینگ کانال

یکی دیگر از مواردی که در نهرهای بتنی بسیار مشکل ساز بوده و باعث آبگرفتگی معابر میشود سرعت کند آب عبوری و به عبارتی جریان کند آب در داخل نهرها میباشد. در گریتینگ کانال این امر به خوبی در نظر گرفته شده است و دیواره ها و کف کانال به نحوی ساخته شده اند که مانع از عبور جریان آب و یا باعث کند شدن جریان آب نشده و برعکس با در نظر گرفتن شیب مناسب به سرعت عبور آب نیز بیافزایند.شما عزیزان میتوانید در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص گریتینگ کانال با کارشناسان مربوطه تماس حاصل نموده و سوالات خود را مطرح نمایید.

کاربرد گریتینگ کانال:

همانطور که در مطالب گفته شده بالا به آن اشاره نمودیم مهم ترین کاربرد این نوع از گریتینگ جایگزینی به جای انواع گوناگون نهرهای روسی میباشد و در بسیاری از موارد مورد استفاده قرار میگیرید که در زیر به برخی از آنها اشاره مینماییم:

به عنوان نهر آب در کوچه ها و خیابان ها.

در پارک ها که علاوه بر عبور جریان باعث زیبایی مکان نیز میشود.

در مناطقی که هنگام باران های شدید نیاز به تخلیه سریع آب می باشد.

در پرورشگاه های ماهی.

و بسیاری مکان های دیگر با توجه به نیاز شما.