گریتینگ فایبرگلاس

تصویر گریتینگ فایبرگلاس
گریتینگ فایبرگلاس

گریتینگ فایبرگلاس نوع دیگر از انواع گریتینگ می باشد که از موادی به نام کامپوزیت تشکیل شده اند را گریتینگ فایبرگلاس می گویند.

این مواد درونی در این گریتینگ دارای عناصر و ترکیبات بسیار مقاوم می باشد که از گریتینگ فلزی  و فولاد و آلومینیوم مقاومت و استحکام بالاتری برخوردارند و به خاطر الیاف کامپوزیت از اسکلت بندی مقاومتری برخوردارند و در نتیجه استحکام در برابر بارهای تحملی  و ضربه ای  و سرما و گرما و یخ زدن و شکستن و اسید و اتش سوزی و خوردگی و…بیشتر میشود.

به دلیل وجود رزین های پلی استر وونیل استر. یکی از مزیت های واضح دراین نوع از گریتینگ ها عایقی برای برق والکترسیته و.. می باشد و قابلیت عبور امواج رادیویی را دارند و سبک بودن و راحت حمل کردن از ویژگی های مثبت این نوع  گریتینگ ها می باشد به طوریکه وزن کامپوزیت در مقایسه با فولاد یک چهارم است و در مقابل با آلومینیوم دوسوم می باشد و از نظر رنگ بندی میتوان سلیقه ای انتخاب کرد و با توجه به ذوق وعلاقه و مناسب بودن با محیط مورد نظر آنرا انتخاب کرد.

در آخر باید گفت با همه محاسنی که این گریتینگ ها دارند با هزینه کم میتوان آن را تهیه کرد و در اختیار مصارف خود قرار گذاشت.

کاربرد های گریتینگ فایبرگلاس

در برق والکترونیک کاربرد گسترده و وسیعی دارد.

کارخانه ها و کارگاه ها

آزمایشگاههای شیمیایی

صنایع غذایی

صنایع سیمان

صنایع آب وفاضلاب

یک نمونه دیگر در گریتینگ کامپوزیتی گریتینگ پالترود می باشد که مقاومت و استحکام بالایی دربرابر بارهای ضربه ای و شکستن دارد به علت وجود الیاف به رزین می باشد ومقاومت آن به حدی است که یک ماشین سنگین مثل تریلی و… به راحتی از این گریتینگ ها عبور می کند و بدون هیچ گونه آسیب و صدمه ای واین را یاد آوری میکنیم که این نوع دارای ابعادهای متفاوت بدون هیچ ضایعاتی ساخت وتولید میشوند.

مشخصات فنی در این گریتینگ ها براساس استاندارها به این گونه است که ضخامت تسمه ها 5-7میلی متر می باشد وارتفاع شبکه در این ابعاد 25-30-38میلی متر وابعاد چشمه ها در 38*38میلی متر است

درجه بندی والویت بندی این گونه گریتینگ ها از نظر خواص مکانیکی وشیمیایی به این گونه است که گروه اول یا گروه ای  به این گونه است که خواص فیزیکی ومکانیکی بالا ومقاومت شیمییایی متوسطی می باشئ وگروه دوم دارای خصوصیات گروه اول ولی مقاومت شیمیایی بالاتر ازگروه اول در محیط هایی مثل محیط های بسیار مرطوب وفوق خورنده وگروه سوم دارای خصوصیات اول ودوم ولی از نظر حرارتی دارای مقاومت بالاتر وضد آتش سوزی